Typy decków w atomizerach RTA/RDA/RDTA

0
2585

Jeżeli jesteście użytkownikami atomizerów z bazą RBA, z pewnością zauważyliście, że typy decków, w których montuje się grzałki, wyglądają inaczej. Czasem słupki są dwa, a czasem aż trzy. Najczęściej jednak, dla odmiany, nie ma ich w ogóle. W jednych grzałki montuje się łatwo, przy innych pot spływa nam z czoła, a proces montażu okraszony jest soczystymi przekleństwami. Dla ułatwienia przedstawimy najpopularniejsze typy decków w atomizerach typu RTA, RDA i RDTA.

3-post deck

Obecnie rzadko spotykany typ decka. Charakteryzuje się obecnością trzech słupków: dwa skrajne to piny negatywne, natomiast trzeci, centralny, to pin dodatni. Ułożenie w nim grzałek było problematyczne ze względu na konieczność używania centralnego słupka do montażu obu grzałek. Kilka lat temu typ ten był jednak niezwykle popularny. Spotkacie go na przykład w atomizerze Kennedy Competition RDA.

3-post „T” deck

Powstał przede wszystkim jako odpowiedź na problemy obecne przy 3-post deckach. Centralny pin został podzielony na dwie części, co ułatwiło nieco montaż grzałek. Obecnie jest również rzadko spotykanym rozwiązaniem. Spotkacie go na przykład w atomizerze Wismec Indestructible RDA.

Baza typu „Velocity”

Jest wariacją 2-post decka. Różni się od niego obecnością dwóch otworów (jeden pod drugim) w każdym ze słupków. Umożliwia to montaż dwóch grzałek, w założeniu dość prosty, niemniej problematyczny dla nowych użytkowników. Jednocześnie miejsca jest na tyle dużo, że zmieścimy tam claptony i inne bardziej skomplikowane grzałki. To właśnie rosnąca popularność tych grzałek zaowocowała powstaniem pierwszego atomizera typu RDA z bazą „Velocity”, czyli Velocity RDA. Obecnie nadal spotyka się atomizery z tego typu deckami. Poza Velocity RDA znajdziecie je również w Geekvape Griffin RTA lub Geekvape Tengu RDA.

Baza typu „clamp”

Jest to również wariant 2-post decka. Znajdziemy tu dwa słupki, jednak, co ciekawe, mocowanie grzałek odbywa się na zaciski. Teoretycznie ma być prościej. W praktyce – niekoniecznie. Obecnie coraz rzadziej stosowany wariant, prawdopodobnie ze względu na spore podobieństwo do baz typu „Velocity”. Na tle najnowszych rozwiązań są już zwyczajnie… niepraktyczne. Clamp decki spotkamy w atomizerach Vandy Vape Bonza RDA oraz Lost Art Goon RDA.

Postless deck

Jak sama nazwa wskazuje, atomizery z tego typu deckiem nie posiadają słupków. Otwory do montażu grzałek umiejscowione zostały na spodzie decka. Jest to obecnie najczęściej spotykany typ. Do jego atutów należy zaliczyć z pewnością łatwość montażu grzałek – nawet laicy nie mają tu zbyt wielu problemów. Ponadto, wyeliminowanie słupków pozwoliło na uzyskanie mnóstwa miejsca na grzałki. Tak naprawdę jedynym kłopotem jest konieczność przycięcia ich nóżek na odpowiednią wysokość. Jeśli opanuje się tę kwestię, decki typu „postless” będą nas wyłącznie cieszyć. Spotkamy je w takich atomizerach jak Vandy Vape Kylin Mini i Kylin Mini v2 RTA, Geekvape Zeus Single i Dual RTA czy Wotofo The Troll X RTA.

Podsumowanie

Typów decków jest oczywiście znacznie więcej. Wiele z nich to po prostu różne wariacje typów przedstawionych powyżej. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z atomizerami typu RTA, RDA lub RDTA, szukajcie raczej postless decków. Jeśli szukacie wyzwań, śmiało celujcie w bazy typu „Velocity”. Każdy z nich dostarczy wam innych doznań smakowych.

O samych typach atomizerów z bazami RBA poczytacie tutaj: RDA, RTA, RDTA – Wybawienie w czasach koronawirusa?.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here