Doładuj się! Czyli którą ładowarkę wybrać na start?

0
4358

Wybrałeś sprzęt, który wymaga zasilania zewnętrznymi akumulatorami. Zewnętrzne akumulatory wymagają z kolei mikroprocesorowej zewnętrznej ładowarki. Tych jednak jest na rynku mnóstwo, różnice wydają się niewielkie, ale czy na pewno?

Jednym z najpopularniejszych producentów ładowarek do akumulatorów jest Xtar. Począwszy od prostych, jednokanałowych urządzeń z diodami LED aż po zaawansowane, sześciokanałowe monstra z wyświetlaczami LCD – u azjatyckiego producenta ładowarki znajdą zarówno początkujący waperzy, jak i użytkownicy EIN z długim stażem. Skąd biorą się różnice w ich cenach?

Najczęściej wybierane ładowarki to ładowarki dwukanałowe. Tych w polskich vape shopach znajdziemy kilkanaście rodzajów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej trzem najchętniej wybieranym.

XTAR MC2

Najprostsza ładowarka dwukanałowa. Natężenie prądu ładowania, które oferuje, to 0,5 lub 0,25 A, czyli dość niewiele. Jest mała, lekka, nie posiada wyświetlacza LCD, a naładowanie akumulatorów sygnalizuje zielonym kolorem diody LED. Dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-papierosami. Jeśli nie chcecie wydać więcej niż 40 zł, aby cieszyć się żywotnymi akumulatorami, będzie dla Was idealna.

XTAR MC2 PLUS

Od poprzedniczki różni się obsługą szybkiego ładowania (2 x 1 A) i posiadanym niewielkim wyświetlaczem, na którym można sprawdzić poziom naładowania akumulatorów oraz natężenie prądu ładowania. Jest też dwukrotnie cięższa. Wydacie na nią około 45 zł.

XTAR VC2

Najbardziej zaawansowana spośród przedstawionych ładowarek. Na dużym wyświetlaczu LCD widać prąd ładowania, woltaż i pojemność akumulatorów. Co ciekawe, jako jedyna posiada trójstopniową metodę ładowania: TC/CC/CV. W fazie TC akumulatory rozładowane do poziomu niższego niż 2,9 V ładowane są niskim prądem. W fazie CC, czyli gdy osiągną 2,9 V, następuje ładowanie prądem stałym 0,5 lub 1 A. Faza CV natomiast to ładowanie prądem malejącym aż do uzyskania 4,2 V, czyli do pełnego naładowania. Oznacza to, iż korzystanie z niej maksymalnie przedłuża żywotność akumulatorów. Jest największym i najcięższym prezentowanym urządzeniem. Jej cena to około 79 zł.

Każdej z tych ładowarek można używać do wszystkich najpopularniejszych rodzajów akumulatorów do e-papierosów: 18650, 18350, 20700 i 21700. Posiadają funkcję reaktywacji ogniw głęboko rozładowanych. Na początek przygody z wapowaniem wystarczą najprostsze ładowarki bez wyświetlacza, jednak jeśli myślicie przyszłościowo i chcecie cieszyć się akumulatorami przez długi czas – zainwestujcie. Ograniczy to wydatki na nowe ogniwa nawet kilkukrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here