„Język wapera”, czyli dlaczego liquid stracił smak?

0
26157

Co to jest „język wapera”?

„Język wapera” (ang. „vaper’s tongue”) to stan, w którym nagle i bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia tracimy czucie smaków liquidów. Nie jest on niczym nienaturalnym. Większość waperów doświadcza go od czasu do czasu. Zwykle trwa od jednego do trzech dni, ale zdarza się, że nie jesteśmy w stanie poczuć smaku liquidu nawet przez dwa tygodnie.

„Język wapera” nie zaburza absorpcji nikotyny, jednak odczucie smaku jest równie ważne, aby czerpać z wapowania maksimum przyjemności. W tym poradniku opiszemy przyczyny powstawania „języka wapera” i podamy dziewięć sposobów na to, jak sobie z nim radzić.

Dlaczego przestajemy czuć smak liquidu?

W ustach znajduje się od dwóch do ośmiu tysięcy kubków smakowych. Regenerują się one co około dziesięć dni. Dla ich prawidłowego działania, a co za tym idzie, dla prawidłowego działania zmysłu smaku, niezbędna jest odpowiednia ilość śliny. Wapowanie może niekiedy powodować suchość w ustach. Bez optymalnej ilości śliny, zmysł smaku praktycznie nie funkcjonuje.

Innym powodem może być przesyt smaku liquidu. Nie jest tajemnicą, że kubki smakowe współpracują ze zmysłem węchu. Zapach może odpowiadać aż za 70% odczucia smaku. Kubki smakowe rozpoznają pięć typów smaków: słodki, gorzki, kwaśny, słony i umami. Jednak różne smaki z jednego typu są rozpoznawane przez zapach. Bez niego słodycz gruszki nie różni się zbytnio od słodyczy jabłka. Odbieranie danego zapachu zaciera się, jeśli długo go odczuwamy.

Ostatnim powodem, który u wielu waperów powoduje występowanie „języka wapera”, jest palenie papierosów. Jeśli rzuciliście palenie niedawno lub nadal palicie, zdolność do odczuwania smaku liquidu jest utrudniona. Nie ukrywajmy: palenie papierosów sieje spustoszenie w jamie ustnej. Na szczęście zmysły smaku i powonienia regenerują się. Nie ma ścisłych ram czasowych, w których zmysły powracają do pełnej sprawności, jednak zwykle trwa to do około miesiąca od momentu rzucenia palenia.

9 sposobów na wyleczenie „języka wapera”

  1. Pij więcej wody.
    Odpowiednie nawodnienie jest nie tylko niezbędne dla zdrowia, ale też pozwala na odczuwanie maksimum smaku liquidu. Zwiększcie spożycie wody, zwłaszcza jeśli dużo wapujecie.
  2. Odstaw kofeinę i alkohol.
    Napoje zawierające kofeinę i alkohol mogą powodować suchość w ustach. Ponadto są moczopędne – częstsze oddawanie moczu powoduje odwodnienie, co w finale prowadzi do powstawania „języka wapera”. Jeśli odczuwacie suchość w ustach, ograniczcie spożycie obu tych używek.
  3. Używaj środków nawilżających jamę ustną.
    Płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów, spraye i żele na noc szybko pomagają w pozbyciu się suchości w ustach.
  4. Czyść język.
    Szczotkowanie języka to dobry sposób, aby pozbyć się nalotu zaburzającego odczuwanie smaku.
  5. Rzuć palenie.
    Jest to korzystne nie tylko dla zdrowia, ale i dla zdolności odczuwania smaku. Powrót kubków smakowych do formy trochę potrwa, jednak nie zniechęcajcie się!
  6. Rób dłuższe przerwy w wapowaniu.
    Jedno zaciągnięcie za drugim (ang. chain vaping) może zaburzyć odczuwanie smaku i zapachu. Spróbujcie zwiększyć ilość nikotyny w liquidzie. Pozwoli to na zaspokojenie głodu nikotynowego na dłużej. Jeśli nie chcecie zwiększać poziomu nikotyny, pozwalajcie swoim kubkom smakowym na chwilę przerwy pomiędzy zaciągnięciami.
  7. Zmień liquid.
    Jeśli cały czas korzystacie z jednego smaku liquidu, spróbujcie go zmienić. Zmysł węchu przyzwyczaja się do danego zapachu i przestaje go rozpoznawać. Przerwę można wykorzystać na spróbowanie nowych liquidów.
  8. Skorzystaj z mentolowego liquidu.
    Nawet jeśli nie przepadacie za mentolem, może to być strzał w dziesiątkę. Do jego odczucia nie potrzebujecie zmysłów smaku i powonienia – wykorzystywane są termoreceptory (dlatego właśnie możecie go poczuć w oczach lub na skórze). Mentol pomoże wam „zresetować” kubki smakowe.
  9. Wapuj bazę bezsmakową.
    Sposób ten zadziała podobnie do przerwy w wapowaniu, bez przerwy w wapowaniu. Baza VG/PG jest delikatnie słodka, więc nie stracicie zbyt wiele. Pozwoli to jednak kubkom smakowym i węchowi na odpoczynek.

Co zrobić, jeśli „język wapera” nie znika?

Jeśli pomimo wypróbowania wszystkich powyższych metod nadal zmagacie się z nieodczuwaniem smaku liquidu, przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Suchość w ustach jest efektem ubocznym zażywania różnych leków na receptę, takich jak leki na depresję, ataki paniki, alergie, przeziębienie i wiele innych. Nawet jeśli wcześniej nie odczuwaliście anomalii w odbieraniu smaku i zapachu, efekt może wystąpić dopiero po połączeniu leków z wapowaniem.

Jeśli zmagacie się z brakiem smaku w parownikach RTA lub RDA, przeczytajcie o pogoni za smakiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here