Longfill – przyszłość polskiego vape’u!

0
44769

Wielu z nas zastanawia się, jak zmieni się rynek waperski w Polsce po akcyzie? Czy naprawdę czeka nas jednorazowy wydatek ponad 50 PLN na premix ze „średniej” półki cenowej? Czy mieszanie aromatów z bazą 0 mg i shotami nikotynowymi z najbardziej ekonomicznego rozwiązania stanie się tym najdroższym? Czy longfille okażą się przyszłością polskiego vape’u?

Akcyza

Przypomnijmy sobie, o co w ogóle chodzi z nakładaniem akcyzy. 1 października 2020 roku weszły w życie regulacje prawne zakładające, iż każdy płyn do e-papierosów wyprodukowany przed tą datą, do 30 kwietnia 2021 roku można jeszcze sprzedać po „starej” cenie, czyli bez podatku akcyzowego. Od 1 maja 2021 roku wszystkie płyny będą musiały być oznaczone znakiem akcyzowym – banderolą. Ile wynosi podatek? 0,67 PLN za każdy mililitr, niezależnie od zawartości nikotyny (lub jej braku). Łatwo przeliczyć, że popularne płyny bazowe o zawartości nikotyny 0 mg/ml, sprzedawane w butelkach po 100 ml, zdrożeją aż o 67 PLN! Do tego dojdą koszty materiałów, produkcji, transportu, dystrybucji, czyli aktualna cena sprzedaży.

Jak jest obecnie?

Obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów płynów do e-papierosów są tak zwane shortfille – premixy o mocy nikotyny 0 mg/ml, najczęściej 40 lub 50 ml płynu w butelce o pojemności 60 ml. Oznacza to, że użytkownik dodaje 1 lub 2 shoty nikotynowe (zwykle butelki 10 ml o zawartości nikotyny 18 mg/ml) według własnego uznania. Najchętniej wybierane kompilacje to te pozwalające uzyskać moc nikotyny 3 mg/ml (1 shot) lub 6 mg/ml (2 shoty).

Jak będzie niedługo?

Brzmi przerażająco, prawda? Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Producenci premixów i liquidów mają już gotową odpowiedź na nadchodzącą akcyzę. Po wejściu w życie nowych przepisów, wiele z naszych ulubionych serii, takich jak Mono, Duo, Duo Iced czy Porn Series produkowane przez Go Bears, będzie można zakupić w formie tak zwanych longfilli. Ale jak to ugryźć?

Longfill to koncentrat – skondensowany smak, zwykle 10 ml płynu w butelce o pojemności 60 ml. Podobnie jak w przypadku shortfilli, tutaj również nie znajdziemy nikotyny. Koncentrat należy uzupełnić płynem bazowym i shotami nikotynowymi, wymieszać i pozostawić do „przegryzienia” na kilka dni, w chłodnym i zacienionym miejscu. Nie martwcie się – walory smakowe pozostaną dokładnie takie same jak w przypadku doskonale znanych shortfilli. Mile zaskoczeni będą użytkownicy wyższych mocy nikotyny. Z koncentratów bez problemu można bowiem uzyskać nawet 15 mg/ml!

Jak mieszać longfille?

Longfille będą przygotowane do uzupełniania płynem bazowym i shotami nikotynowymi. Poniżej przedstawione przykłady dotyczą longfilli o zawartości 10 ml koncentratu i pojemności 60 ml:

1 x shot nikotynowy 18 mg/ml + 40 ml bazy 0 mg/ml = 3 mg/ml
2 x shot nikotynowy 18 mg/ml + 30 ml bazy 0 mg/ml = 6 mg/ml
3 x shot nikotynowy 18 mg/ml + 20 ml bazy 0 mg/ml = 9 mg/ml
4 x shot nikotynowy 18 mg/ml + 10 ml bazy 0 mg/ml = 12 mg/ml
5 x shot nikotynowy 18 mg/ml = 15 mg/ml

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here