Redukcja szkód wywołanych tytoniem, plany i alternatywy

0
880

Rząd zapowiedział nowelizację ustawy dotyczącej akcyzy na wyroby tytoniowe oraz wyroby nowatorskie, czyli tzw. produkty z podgrzewanym tytoniem. Jakie zatem zmiany czekają ludzi, którzy sięgają po zwykłe papierosy? Sprawdźmy, co przyniesie 2022 rok oraz kolejne lata.

Plany na 2022 rok

W przypadku wyrobów tytoniowych od przyszłego roku wzrosnąć ma minimalna stawka akcyzy, liczona od średniej detalicznej ceny papierosów, co wpłynie przede wszystkim na ceny tańszych wyrobów. Czyli średnio wychodzi, że cena paczki papierosów wzrośnie o 30gr. Na tym jednak nie koniec, plany rządu wprowadzają sukcesywne podnoszenie stawki w kolejnych latach.

Podgrzewacze Tytoniu

Tutaj również, rząd zapowiedział spore i dotkliwe zmiany dla użytkowników tej alternatywy palenia, zapowiedziano podniesienie o 100 proc. od przyszłego roku akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie, czyli produkty z podgrzewanym tytoniem oraz na tytoń do palenia. Zmian nie będzie natomiast w przypadku e-papierosów. Rząd tłumaczy swoje postępowanie tym, że mamy najniższą akcyzę w całej UE i dzięki tym podwyżką mamy osiągnąć tzw., średnią pozostałych krajów z podobnymi stawkami akcyzowymi na te wyroby.

Lata 2023-2027

Tak jak wspominałem wcześniej, kolejne lata to kolejne podwyżki, akcyza będzie wzrastać sukcesywnie z każdym rokiem na papierosy, z rokiem 2027 średnio za paczkę najtańszych papierosów, trzeba będzie zapłacić, około 20 zł.

Alternatywa

Alternatywą zarówno ze zdrowotnego punktu oraz cenowego pozostają e-papierosy, tutaj stawka akcyzowa nie zostanie podwyższona, co powoduję, że mamy mniej szkodliwą jak i tańszą alternatywę w przeliczeniu na kupowane paczki papierosów, E-papierosy przeszły szereg badań i w ich wyniku zostało potwierdzone, że są mniej szkodliwe niż tradycyjne wyroby tytoniowe, pozbawione substancji smolistych oraz drażniącego zapachu, mogą z powodzeniem stanowić alternatywę dla zwykłych papierosów i pomóc w całkowitym zerwaniu z nałogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here