Mimo przełożenia czasu wprowadzenia akcyzy, warto wcześniej już nauczyć się „pędzić” własny płyn. Tym razem przedstawie Wam jak dążyć do perfekcji, lub jak zmaksymalizować ekonomiczność. Wszystko kwestią tego, co chcecie osiągnąć.
Zrobienie własnego płynu często jest 2-3 razy tańsze niż zakup premixu w podobnym smaku. Jeśli chcecie jednak osiągnąć smaki jak w premixach będzie wymagało to znacznie większego zaangażowania niż tylko wlanie jednego aromatu.
Jakie aromaty wybierać?
Tutaj nie przedstawie wam konkretnych firm, niektórzy wolą te bardziej chemiczne, inni naturalne. Ceny są od 6zł do nawet 30zł za 10ml aromatu, a zazwyczaj wraz ze wzrostem cen idzie także wzrost jakości.
Jaką bazę wybrać?
Najpierw trzeba zaopatrzyć się w bazę, wg uznania 70/30, 60/40 lub 50/50. Inne wartości używane są tylko do specjalistycznych sprzętów.
- 70/30 VG/PG to baza gęsta, używana w większości sprzętów obecnie. Większość gliceryny sprawia, że chmurka jest gęstsza i słodsza.
- 60/40 VG/PG to baza średnio gęsta, używa się jej zazwyczaj jeżeli nie mamy pewności jakiej bazy nasze urządzenie wymaga.
- 50/50 VG/PG to baza rzadka, używa się jej głównie w starszych sprzętach, lub typowych MTL. Chmurka na niej jest rzadka, a słodycz bardziej przytłumiona.
Uzyskiwanie pożądanej mocy bazy
Tutaj są wersje łatwiejsze i trudniejsze. Można skorzystać z kalkulatora mocy, natomiast mi jakoś nigdy on się nie przydawał. Mam w głowie schematy łączenia na moce:
- ~1,6mg – 100ml bazy 0mg + 10ml bazy 18mg
- ~3mg – 100ml bazy 0mg + 20ml bazy 18mg
- ~6mg – 100ml bazy 0mg + 50ml bazy 18mg
- ~12mg – 60ml bazy 9mg + 40ml bazy 18mg
- ~18mg – 100ml bazy 18mg
Bazy 18mg kupicie w 10ml butelkach. Wiele producentów bazy beznikotynowej 100ml oferuje je w większych butelkach by było właśnie miejsce na dolanie nikotynowej.
Czas na mieszanie!
- Wersja ekonomiczna
To wersja sporządzona dla tych którzy nie chcą tracić czasu ani pieniędzy, a po prostu chcą mieć szybko zrobiony liquid. Tutaj nic prostszego jak wlać aromat do bazy i gotowe. Warto się sugerować stężeniem podanym przez producenta, zazwyczaj to 6-15%.
- Wersja pełna eksperymentów i zabawy
Ta wersja jest dla bardziej wymagających. Jeden aromat rzadko kiedy da smak taki jak dobre premixy.
Mieszanki smakowe są w 100% Waszą koncepcją, możecie łączyć jak Wam się tylko podoba! A jeżeli brakuje inspiracji, warto poszukać stron z „przepisami”. Jest ich od groma, ja osobiście doradzę raczej angielskie.
To co będzie Wam potrzebne tutaj, to strzykawka 1ml z miarką oraz parę butelek 10ml.
Zacznijmy od testu intensywności:
- Strzykawką dozuj ilości średnio o 0.1ml do różnych butelek
- Opisz butelki danymi stężeniami
- Dolej bazy tak by akurat było 10ml
- Poczekaj ok 7dni
- Testuj który będzie dla Ciebie najlepszy
Tym sposobem poznacie intensywność danego aromatu i dobierzecie jaka Wam odpowiada
Czas na mieszanki!
Po teście intensywności, wiecie już jak dane aromaty działają. Więc czas na troszkę ostrzejszą jazdę. Tym razem mieszanie różnych aromatów. Parę zasad:
- Aromaty mieszamy ze sobą przed dolaniem bazy.
- Finalne stężenie aromatów nie powinno przekraczać najwyższego stężenia z użytych aromatów. Czyli jeżeli używasz aromatów z zalecanymi 6-12% to finalna wartość zmieszania wszystkich użytych aromatów nie powinna przekraczać 12%.
- Maksymalne stężenie nie obejmuje dodatków smakowych takich jak chłodzik czy słodzik.
- Przy mieszaniu paru aromatów należy odczekać przynajmniej 3dni, a zalecanie 7dni dla pełnego zmieszania się wszystkich nut smakowych. Warto też sprawdzić czy któryś z producentów nie zaleca dla danego aromatu dłuższego czasu leżakowania z bazą.
Tak naprawdę ta ostatnia o leżakowaniu jest najważniejsza. Mieszanki aromatów będą zmieniały smaki podczas leżakowania.
Dodatki smakowe
Najpopularniejsze 3 przedstawie, choć jest ich trochę więcej.
- Słodzik – najczęściej sukraloza, dawkowanie wg producenta. Natomiast odczuwalny jest dopiero po 2-3dniach
- Chłodziki – tutaj jest parę rodzajów i trzeba się uzbroić w cierpliwość bo to aż 7dni do pełnego odczucia, warto wykonać test intensywności jak wyżej.
- 2-acetylpyrazina – ten dodatek stosuje się głównie przy mieszankach tytoniowych i orzechowych, robi bardziej wytrawny smak i podbija nuty orzechowe, okres ok 1-2dni
Po takiej wstępnej wiedzy, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam powodzenia!
Same teoretyczne bzdury. Żadnych przykładów, żadnych porad. Wcale nic nie wychodzi taniej jeśli wszędzie można tylko kupić bazy w butelkach 10ml po 3.50-4.00zł…
co? XD
Możesz sobie zrobić własną bazę z gliceryny i glikolu w proporcjach 50/50, 60/40 lub 70/30. Wyjdzie ci mniej więcej 40 zł za litr bazy
Właśnie robię pierwszą zerówkę na 18 ml bazy 2ml aromatu zobaczymy co wyjdzie
Hej jestem nowy w vapach nie jednorazowych jeśli chce uzyskać moc 20mg jak w jednorazówkę to powinienem zmieszać jakiegoś szoty z danym liquidem czy co ?
jeśli chcesz 20mg to musisz ogarnąć shota ponad 20mg bo po zmieszaniu tego z aromatem średnia gramatury nikotyny w pojemniku się zmniejszy. Jak dodasz 9ml bazy 22mg/ml do 1ml aromatu to moc wyjdzie około 19,8mg/ml ~20.
Witam mam pytanie
Potrzebuję kogoś kto udzieli mi swojej wiedzy na temat własnych liksow. Ostatnio kieszeń boli jak się wchodzi do vape shopa więc stwierdziłem że trzeba chociaż spróbować zrobić własne. Nabyłem niedawno gotową bazę (70%/30%) o mocy 12 oraz zwykle premixy o mocy 0 głównie chodzi mi o to ile bazy i ile premixa wlać do buteleczki 10 ml żeby wyszła moc 12.
Przykładowo wlać 9 ml bazy i 1 ml i wtedy będzie tka jak chce czy to będzie bardziej skomplikowane ?
Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc 😇
Bazy 12mg/ml nie jesteś w stanie zmieszać z zerowym premixem tak, aby z powrotem otrzymać moc 12.
Można uzyskać tylko niższe moce niż masz bazę, np. 10ml takiej bazy (12mg/ml) + 5 ml premixa dadzą moc 8mg/ml (120mg : 15ml = 8mg/ml)
witam, mam glicerynę, glikol, aromat i bazę soli nikotynowej 10ml 20mg 70/30. W jakich proporcjach to wymieszać? Pomijam aromat
ile ml aromatu jak to sie okresla