W pogodni za smakiem! – Dlaczego Twoja stockowa grzałka „bobrzy” lub „suszy”?

0
42886

Praktycznie każdemu się to zdarzyło, ten moment w którym podczas zaciągania już wiesz, że to nie skończy się dobrze.

Gdy już to wiesz to jest za późno, to coś co potrafi zepsuć każdemu dzień. Mówimy tu o suchych zaciągnięciach lub spaleniu grzałki. Oba to dwa różne „stany” grzałki których żaden z nas nie lubi.

Czym różni się suche zaciągnięcie od spalonej grzałki?

Stopniem uszkodzenia grzałki. Jeżeli tylko ją wysuszymy to smak i zapach spalenizny zostanie zaledwie na parę buchów. Przy spalonej od wymiany się nie wymigamy.

Suche zaciągnięcie powinniśmy traktować jako ostrzeżenie o zbliżającym się końcu żywotności naszej grzałki, lub o popełnianych błędach.

Jakie są zatem powody suchego zaciągnięcia?

Za duża moc – gdy używamy za dużej mocy może się okazać, że ilość płynu na nośniku w atomizerze nie wystarczy do tak szybkiego odparowania a sam transport jest za wolny

Rozwiązanie: Zmniejsz moc, najlepiej sprawdzi się w dolnym lub środkowym zakresie rekomendowanym przez producenta. Jeżeli chciałbyś używać większej mocy – zmień grzałkę na dostosowaną do większej mocy.

Za wysokie stężenie gliceryny – większość obecnych stockowców jest projektowana na płyny o stężeniu 70/30 (z przewagą gliceryny), jednakże starsze modele oraz wiele parowników MTL/RDL często wolą 50/50.

Rozwiązanie: Jeżeli używasz premixów to poproś sprzedawcę o shoty 50/50, jeżeli gotowych liquidów – wybieraj te z mniejszą zawartością gliceryny. Pamiętaj by sprawdzić rekomendowaną proporcje dla Twojego atomizera w instrukcji. Jeżeli nie ma tam takiej informacji – zapytaj sprzedawcę.

Źle przygotowana nowa grzałka – trzeba pamiętać by przed pierwszym użyciem dobrze nasączyć grzałkę, bez tego nawet najlepsze grzałki mogą w chwile okazać się do wyrzucenia

Rozwiązanie: znajdziecie niżej w sekcji „jak przygotować pierwszy”rozruch” grzałki”

Chain vaping – przy zaciąganiu się raz za razem, bez dania chwili czasu grzałce na nasiąknięcie zacznie brakować liquidu na nośniku

Rozwiązanie: Rób większe przerwy pomiędzy zaciągnięciami

Za mała ilość liquidu w zbiorniku – minimalny poziom liquidu powinien dosięgać przynajmniej połowy kanałów grzałki, przy niższym grzałka będzie nasączać się powoli. Niektórzy producenci jak np. uwell zaznaczają minimalny poziom liquidu w atomizerze

Rozwiązanie: Uzupełnij płyn w atomizerze

Jak przygotować pierwszy „rozruch” grzałki?

Proces ten jest banalnie prosty:

  • Grzałkę nasączamy dokładnie liquidem od środka
  • Następnie od zewnątrz także parę kropel
  • Montujemy grzałkę do atomizera
  • Nalewamy liquid i czekamy około 10-15min
  • Przed pierwszym zaciągnięciem należy pociągnąć 2-3 razy bez podawania prądu
  • Zaczynamy od najniższej mocy rekomendowanej dla grzałki

Jak zwiększyć żywotność swojej grzałki?

Po 1 unikać działania w najwyższym zakresie zalecanej mocy, zmniejsza to jej żywotność. Używanie grzałki poza zakresem zmniejsza ją bardzo drastycznie.

Po 2 unikać wyższych mocy podczas używania płynów z wyższą zawartością słodzików, proces karmelizacji postępuje wtedy znacznie szybciej co przekłada się na żywotność.

Po 3 pamiętać o minimalnym poziomie liquidu.

Kiedy czas na wymianę grzałki?

Tak naprawdę im częściej tym lepiej. Stockowe grzałki nigdy nie były budżetowym rozwiązaniem mimo iż cena samego atomizera jest mniejsza niż większość rebuildów. Gdy tylko poczujemy spaleniznę – wymiana. Gdy użytkujemy powyżej 3tygodni i smak się traci – wymiana. Gdy atomizer stał nieużywany przez np. miesiąc – wymiana.

Nowa grzałka i już czujesz spaleniznę?

Jeżeli nic nie dała pomoc z początku artykułu to widocznie trafiłeś wadliwą sztukę. Co z tym fantem zrobić? Niestety nic. Grzałki praktycznie w żadnym sklepie nie mają gwarancji jako część eksploatacyjna. Pozostaje jedynie zakup nowej. Pamiętaj, że oszczędność 2-5zł na tańszą grzałkę zazwyczaj przekłada się także na czas użytkowania oraz prawdopodobieństwo trafienia na starcie uszkodzonej. Najlepiej wybierać oryginały, lub zamienniki od firm których grzałki cechują się lepszym wykonaniem. Dla przykładu jeżeli posiadasz parownik Smok TFV8 baby/big baby lub Eleaf Ello Duro (oryginalnie w iJust 3) to warto zainwestować w grzałkę Vaporesso GT mesh, zaledwie 3-4zł droższa a odwdzięcza się smakiem i trwałością.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here