VG/PG – co mówią proporcje glikolu i gliceryny w liquidzie?

3
95538
plyn bazowy vg/pg

Na etykiecie każdego płynu do e-papierosów znajduje się oznaczenie VG/PG. Dla nowych użytkowników EIN jest to zwykle zagadka. Warto jednak wiedzieć, że znajomość tych terminów może znacząco polepszyć odczucia związane z wapowaniem. Co to znaczy VG/PG i jak właściwie dobierać liquid do swoich potrzeb?

VG vs. PG – co to znaczy?

PG i VG to bezzapachowe płyny, które po zmieszaniu z aromatem i nikotyną tworzą liquid do e-papierosa. Chemicznie oba należą do grupy alkoholi. Po podgrzaniu zamieniają się w parę, dlatego mogą być wdychane. Zarówno VG, jak i PG nie są olejami, więc nie mogą powodować powikłań zdrowotnych, o które często się je oskarża, takich jak lipidowe zapalenie płuc. Mają odmienną konsystencję i nieco różnią się od siebie w smaku. Znajdują się w większości obecnie produkowanych liquidów, premixów, longfilli i płynów bazowych. Niektóre e-papierosy współpracują tylko z płynami o konkretnych proporcjach VG/PG.

Glikol propylenowy (PG)

glikol propylenowy

PG oznacza glikol propylenowy, bezzapachowy i bezbarwny płyn, który jest mniej lepki niż VG. W liquidach do e-papierosów odpowiada za odczucie „uderzenia po gardle” (ang. throat hit) i efektywne przenoszenie smaku aromatu.

Glikol propylenowy jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym (np. jako konserwant i emulgator), chemicznym (np. w paście do zębów) oraz w medycynie (w preparatach doustnych i kremach). Uznawany jest za związek nieszkodliwy lub o niskiej szkodliwości dla zdrowia. Alergie na glikol propylenowy są bardzo rzadkie i w przypadku wapowania mogą się objawiać suchością w ustach i w gardle. Zwykle nowym użytkownikom EIN zaleca się spożywanie większej ilości wody, a efekt nie utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Warto jednak pamiętać, że suchość w ustach i gardle może być także wynikiem tzw. vaper’s tongue, o którym więcej przeczytacie tutaj.

Liquidy z przewagą glikolu propylenowego lub z podziałem VG:PG 50:50 są idealne dla większości podów i e-papierosów z małymi zespołami grzewczymi.

Gliceryna roślinna (VG)

gliceryna roslinna

VG oznacza glicerynę roślinną, związek chemiczny z grupy cukroli otrzymywany z tłuszczy roślinnych. Jest bardziej lepka niż PG, dlatego odpowiada za nadanie gęstości w liquidach do e-papierosów. Ma słodki posmak. Daje dużo łagodniejszy throat hit, przez co liquidy z jej wysoką zawartością są polecane raczej do parowników sub-ohmowych.

Gliceryna jest używana w przemyśle spożywczym (jako zamiennik cukru) i medycznym (w kremach i kapsułkach). Podobnie jak glikol propylenowy, uznawana jest za związek nieszkodliwy lub o niskiej szkodliwości dla zdrowia. Alergie na glicerynę występują jeszcze rzadziej niż alergie na PG. Objawiają się jednak podobnie, czyli przede wszystkim suchością w ustach i w gardle.

Gęstość gliceryny sprawia, że liquidy z jej wysoką zawartością wpływają na szybsze zużycie zespołów grzewczych. Dla starszych e-papierosów z niewielkimi grzałkami czy większości podów płyny z wysoką zawartością gliceryny nie są zalecane. Sprawdzą się za to idealnie dla użytkowników parowników sub-ohmowych oraz większości RTA i RDA.

Jakich proporcji VG/PG używać?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Warto jednak zadać sobie dwa pytania, na które odpowiedzi pomogą w wybraniu odpowiednich proporcji gliceryny i glikolu.

  1. Mocny throat hit czy łagodne drapanie w gardle?
    Jeśli tęsknicie za odczuciem uderzenia w gardle występującym przy paleniu zwykłych papierosów, wybierajcie płyny zawierające dużo PG. Jeśli z kolei lubicie uczucie „lepkości” w ustach i łagodniejsze drapanie w gardle, sięgajcie po płyny z przewagą VG.
  2. Niewielka czy ogromna chmura?
    Jeśli chcecie wapować dyskretnie i cieszyć się chmurą zbliżoną objętościowo do dymu wytwarzanego po zaciągnięciu się papierosem, szukajcie płynów z dużą ilością PG. Jeśli natomiast jesteście cloudchaserami lub po prostu lubicie dużą chmurę, wybierajcie płyny z przewagą VG.

Podsumowanie

Podstawowe informacje dotyczące VG i PG są łatwe do przyswojenia. Oba działają w odmienny sposób, mają swoje wady i zalety. Wielu waperów używa zarówno płynów z przewagą glikolu, jak i gliceryny, w zależności od urządzenia. Warto pamiętać, że zwiększenie udziału gliceryny w płynie może pomóc w problemach z wyciekami liquidu z atomizera, a zwiększenie udziału glikolu – przy zbyt szybkim zużywaniu zespołów grzewczych. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z e-papierosami, wybierajcie proporcje 50:50.

3 KOMENTARZE

  1. Dwa różne liquidy zakupione w dwu różnych miejscach (jeden w Żabce drugi w punkcie e-papierosów) nie są oznaczone proporcją PG/VG na opakowaniu. Zawierają jedynie informację o zawartości nikotyny.
    Niemniej dziękuję za artykuł, bo dzięki niemu wiem, co powoduje ten nieprzyjemny słodki smak.
    W Żabce na pewno się nie dowiem niczego o tych proporcjach, ale w punkcie E-papierosy – spróbuję.

    • Ja też dopiero wchodzę w ten świat, ale jeśli posiadasz subohma koniecznie proporcja 70 gliceryny/30 glikolu.
      Ja też dziś wzięłam kilka buchów z takiego dyskontowego liquid i na tym kończę, idzie to do wyłania i będę robić własne liquidy z taką proporcją gliceryny i ekstra aromatami.

      PS. Ten mój badziewny liquid z Niemiec, na opakowaniu nic nie jest napisane ale na stronie jest i stosunek gliceryny (VG) to 40VG/60PG glikolu (PG) (glikol odpowiada za to drapanie w gardle i nie nadaje się do tych parowników)
      Jednym słowem. Do e-papierosów w stylu Smoke, GeekVape etc. i do przyjemnej nie drapiącej chmurki zaleca się 70VG/30PG.

      Dlatego tak człowiek cierpi po tych sklepowych.
      Nie można się zniechęcać. Musimy jakoś temu zaradzić.
      Mam nadzieję, że wytłumaczyłam. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here