VG/PG – co mówią proporcje glikolu i gliceryny w liquidzie?

0
16673
plyn bazowy vg/pg

Na etykiecie każdego płynu do e-papierosów znajduje się oznaczenie VG/PG. Dla nowych użytkowników EIN jest to zwykle zagadka. Warto jednak wiedzieć, że znajomość tych terminów może znacząco polepszyć odczucia związane z wapowaniem. Co to znaczy VG/PG i jak właściwie dobierać liquid do swoich potrzeb?

VG vs. PG – co to znaczy?

PG i VG to bezzapachowe płyny, które po zmieszaniu z aromatem i nikotyną tworzą liquid do e-papierosa. Chemicznie oba należą do grupy alkoholi. Po podgrzaniu zamieniają się w parę, dlatego mogą być wdychane. Zarówno VG, jak i PG nie są olejami, więc nie mogą powodować powikłań zdrowotnych, o które często się je oskarża, takich jak lipidowe zapalenie płuc. Mają odmienną konsystencję i nieco różnią się od siebie w smaku. Znajdują się w większości obecnie produkowanych liquidów, premixów, longfilli i płynów bazowych. Niektóre e-papierosy współpracują tylko z płynami o konkretnych proporcjach VG/PG.

Glikol propylenowy (PG)

glikol propylenowy

PG oznacza glikol propylenowy, bezzapachowy i bezbarwny płyn, który jest mniej lepki niż VG. W liquidach do e-papierosów odpowiada za odczucie „uderzenia po gardle” (ang. throat hit) i efektywne przenoszenie smaku aromatu.

Glikol propylenowy jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym (np. jako konserwant i emulgator), chemicznym (np. w paście do zębów) oraz w medycynie (w preparatach doustnych i kremach). Uznawany jest za związek nieszkodliwy lub o niskiej szkodliwości dla zdrowia. Alergie na glikol propylenowy są bardzo rzadkie i w przypadku wapowania mogą się objawiać suchością w ustach i w gardle. Zwykle nowym użytkownikom EIN zaleca się spożywanie większej ilości wody, a efekt nie utrzymuje się dłużej niż kilka dni. Warto jednak pamiętać, że suchość w ustach i gardle może być także wynikiem tzw. vaper’s tongue, o którym więcej przeczytacie tutaj.

Liquidy z przewagą glikolu propylenowego lub z podziałem VG:PG 50:50 są idealne dla większości podów i e-papierosów z małymi zespołami grzewczymi.

Gliceryna roślinna (VG)

gliceryna roslinna

VG oznacza glicerynę roślinną, związek chemiczny z grupy cukroli otrzymywany z tłuszczy roślinnych. Jest bardziej lepka niż PG, dlatego odpowiada za nadanie gęstości w liquidach do e-papierosów. Ma słodki posmak. Daje dużo łagodniejszy throat hit, przez co liquidy z jej wysoką zawartością są polecane raczej do parowników sub-ohmowych.

Gliceryna jest używana w przemyśle spożywczym (jako zamiennik cukru) i medycznym (w kremach i kapsułkach). Podobnie jak glikol propylenowy, uznawana jest za związek nieszkodliwy lub o niskiej szkodliwości dla zdrowia. Alergie na glicerynę występują jeszcze rzadziej niż alergie na PG. Objawiają się jednak podobnie, czyli przede wszystkim suchością w ustach i w gardle.

Gęstość gliceryny sprawia, że liquidy z jej wysoką zawartością wpływają na szybsze zużycie zespołów grzewczych. Dla starszych e-papierosów z niewielkimi grzałkami czy większości podów płyny z wysoką zawartością gliceryny nie są zalecane. Sprawdzą się za to idealnie dla użytkowników parowników sub-ohmowych oraz większości RTA i RDA.

Jakich proporcji VG/PG używać?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Warto jednak zadać sobie dwa pytania, na które odpowiedzi pomogą w wybraniu odpowiednich proporcji gliceryny i glikolu.

  1. Mocny throat hit czy łagodne drapanie w gardle?
    Jeśli tęsknicie za odczuciem uderzenia w gardle występującym przy paleniu zwykłych papierosów, wybierajcie płyny zawierające dużo PG. Jeśli z kolei lubicie uczucie „lepkości” w ustach i łagodniejsze drapanie w gardle, sięgajcie po płyny z przewagą VG.
  2. Niewielka czy ogromna chmura?
    Jeśli chcecie wapować dyskretnie i cieszyć się chmurą zbliżoną objętościowo do dymu wytwarzanego po zaciągnięciu się papierosem, szukajcie płynów z dużą ilością PG. Jeśli natomiast jesteście cloudchaserami lub po prostu lubicie dużą chmurę, wybierajcie płyny z przewagą VG.

Podsumowanie

Podstawowe informacje dotyczące VG i PG są łatwe do przyswojenia. Oba działają w odmienny sposób, mają swoje wady i zalety. Wielu waperów używa zarówno płynów z przewagą glikolu, jak i gliceryny, w zależności od urządzenia. Warto pamiętać, że zwiększenie udziału gliceryny w płynie może pomóc w problemach z wyciekami liquidu z atomizera, a zwiększenie udziału glikolu – przy zbyt szybkim zużywaniu zespołów grzewczych. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z e-papierosami, wybierajcie proporcje 50:50.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here