Throat hit, czyli skąd się bierze drapanie w gardle?

2
18458
throat hit

Throat hit, czyli specyficzne uderzenie nikotyny lub drapanie w gardle, wydaje się nieco zaniedbane przez producentów płynów do e-papierosów. Wielu waperów szuka raczej dużej chmury i jak najlepszego smaku liquidu niż efektu podobnego do palenia analogowych papierosów. Dlaczego throat hit jest tak istotny?

Co to jest throat hit?

Przede wszystkim nie należy mylić throat hit lung hit. To drugie uczucie, „uderzenie w płuca”, znane jest głównie miłośnikom DTL, czyli głębokich zaciągnięć prosto do płuc. Throat hit z kolei to wrażenie odczuwane zwłaszcza przez MTL-owców, czyli fanów metody wapowania usta-płuca. Obie metody umożliwiają występowanie obu doznań, jednak w przypadku metody MTL, throat hit jest o wiele bardziej efektywny.

Throat hit to silny efekt, który występuje podczas zaciągania się dymem papierosowym lub inną drażniącą substancją. Niekiedy powoduje kaszel. Throat hit może być mocny lub łagodny. W wersji mocnej jest lubiany przede wszystkim przez byłych palaczy papierosów, ponieważ uczucie wapowania staje się zbliżone do palenia.

Czynniki wpływające na throat hit

Moc specyficznego uderzenia w gardło zależy od kilku czynników: typu i stężenia nikotyny w liquidzie, typu urządzenia, dodatku mentolu, typu grzałki lub kartridża, stosunku VG/PG oraz smaku.

 1. Typ nikotyny
  To najbardziej istotny czynnik, jeśli chcemy uzyskać mocny throat hit. Nikotyna w liquidach występuje w dwóch wariantach: soli nikotynowych oraz klasycznej nikotyny (tzw. freebase). Klasyczna nikotyna znana jest z wywoływania ostrego odczucia w gardle podczas wapowania wysokich mocy, dlatego waperzy wybierają zwykle jej niższe stężenia. Jeśli natomiast wybierzemy niskie stężenie nikotyny, throat hit także będzie łagodny.
  Sól nikotynowa nie wywołuje uczucia podrażnienia gardła. Możemy zatem stosować ją w znacznie wyższych mocach. Im wyższe stężenie nikotyny, tym efektywniejszy throat hit.
 2. Stosunek VG/PG
  Większość płynów do e-papierosów zawiera zarówno VG (ang. vegetable glycerin), jak i PG (ang. propylene glycol). Wybierając mniej gęsty płyn, z przewagą glikolu propylenowego, otrzymamy mocniejszy throat hit. Większa zawartość gliceryny roślinnej natomiast zmniejszy efekt. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, na co wpływają oba składniki, kliknijcie tutaj.
 3. Smak
  Niektóre smaki aromatów dają mocniejsze uderzenie w gardło niż inne. Wyraziste i bogate smaki mają tendencję do spłaszczania tego efektu – mogą zawierać ekstrakty rozpuszczające składniki wpływające pozytywnie na występowanie throat hit.
 4. Mentol
  Mentol uwydatnia wrażenie throat hit. Dzieje się tak dzięki uczuciu chłodu w ustach i w gardle. Im więcej mentolu, tym silniejszy efekt.
 5. Typ urządzenia
  Zależnie od typu urządzenia, z którego korzystamy, throat hit będzie odczuwalnie mocniejszy lub słabszy. E-papierosy oferujące niższe moce nie oddadzą efektu tak dobrze jak na przykład pod-mody. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z watami – korzystanie z liquidów o mocy 18mg/ml przy 100W może być dość nieprzyjemne.
 6. Grzałka/kartridż
  Typ grzałki lub kartridża ma spory wpływ na throat hit. Różne konfiguracje grzałek uwydatniają różne efekty, takie jak wielkość chmury, jakość smaku czy właśnie uderzenie w gardło.

Jak uzyskać idealny throat hit?

Na szczęście, aby uzyskać satysfakcjonujący throat hit, nie trzeba poświęcać smaku liquidu ani produkcji dużych chmur. Ważny jest natomiast dobór odpowiedniego urządzenia. Jeśli tę część mamy już za sobą, oto kilka kroków do uzyskania idealnego – mocnego lub łagodnego – efektu throat hit:

 • Dobierz odpowiednie stężenie nikotyny.
  Im większa moc liquidu, tym większy throat hit. Zakłada się, że odczucie to występuje na wysokim poziomie przy mocach liquidu >15mg/ml. Wapowanie liquidów o mocy <10mg/ml to dużo łagodniejsze uderzenie.
 • Dobierz odpowiedni stosunek VG/PG.
  Za odczuwanie throat hit odpowiada przede wszystkim glikol propylenowy, jednak wapowanie samego glikolu to strzał w stopę – drapanie w gardle może być bardzo nieprzyjemne. Dla efektywnego odczuwania smaku i wytwarzania pary warto wybierać płyny o stosunku 40/60 lub 50/50 VG/PG.
 • Dobierz odpowiednią moc urządzenia.
  Proste w obsłudze, niewielkie e-papierosy działają zwykle na niskich watach, podczas gdy boxy i parowniki typu sub-ohm dedykowane są wysokim lub bardzo wysokim mocom. Throat hit zależy tu głównie od temperatury nagrzewania się grzałki. Kiedy wapowanie liquidu o stosunku 70% VG i 30% PG oraz mocy 6mg/ml nie będzie dawało zbyt mocnego efektu uderzenia, podwyższenie watów spowoduje także uwydatnienie throat hit.
 • Dobierz odpowiedni przepływ powietrza.
  Im bardziej otwarty airflow, tym mniejsze uderzenie w gardło. Zaciąganie się większą ilością powietrza rozrzedza inhalowaną parę, redukując jej wpływ na drapanie, czyli throat hit. Przymknięcie przelotów powietrza wpływa na jej większe skondensowanie, dając mocniejszy efekt odczuwany w gardle.
 • Wypróbuj różne smaki liquidów.
  Jeśli szukamy mocnego uderzenia w gardle, warto przetestować smaki mentolowe i cytrusowe. Mentol i cytrusy, zwłaszcza w połączeniu, dają uczucie cierpkości i chłodu. Osoby pragnące złagodzenia efektu mogą wypróbować deserówki i tytoniówki. Ciężkie smaki będą pozostawiały łagodniejsze wrażenie w gardle.

Podsumowanie

W pogoni za smakiem i dużymi chmurami throat hit wydaje się zapomniany przez producentów liquidów. Jest jednak niezwykle ważny, jeśli dzięki e-papierosom zamierza się rzucić palenie papierosów analogowych. Warto zatem wiedzieć, jak uzyskać ten efekt na odpowiednim poziomie balansując pomiędzy stężeniami nikotyny, mocami urządzenia i stosunkiem VG/PG. I jak cieszyć się wapowaniem w taki sposób, jaki nam odpowiada najbardziej.

2 KOMENTARZE

 1. Witam , świetny artykuł , ale mam pytanie odnośnie grzałki żeby uzyskać troat hit , jaka powinna być , wiem że o najniższej mocy ja mam obecnie moc grzałki 0,15 i niestety nie mam tego kopa , a bez tego vapowanie mnie nie satysfakcjonuje . Jakie typu powinienem mieć grzałkę z jakiego metalu i o jakiej mocy

 2. Witam , świetny artykuł , ale mam pytanie odnośnie grzałki żeby uzyskać troat hit , jaka powinna być , wiem że o najniższej mocy ja mam obecnie moc grzałki 0,15 i niestety nie mam tego kopa , a bez tego vapowanie mnie nie satysfakcjonuje . Jakie typu powinienem mieć grzałkę z jakiego metalu i o jakiej mocy. Niestety nikt poprzednio mi nie odpowiedział

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here