Public Health England – 8 rzeczy które musisz wiedzieć o e-papierosach

0
1879

Vaping nie jest wolny od stuprocentowego ryzyka, ale jest o wiele mniej szkodliwy niż palenie tytoniu. Nasza rada pozostaje taka, że ​​ludzie, którzy palą, powinni przejść całkowicie na waporyzację, ale jeśli nigdy nie byłeś palaczem, nie zaczynaj wapować.

Najnowsza publikacja zamieszczona na oficjalnej stronie PHE, analizuje niektóre z najczęstszych nieporozumień dotyczących e-papierosów i podaje fakty.

1. E-papierosy i urazy płuc w USA

W sierpniu ubiegłego roku waperzy zaczęli trafiać na izby przyjęć w całych Stanach Zjednoczonych cierpiąc na poważne obrażenia płuc. Nie było od razu jasne, co powoduje uszkodzenia, które doprowadziły do 68 zgonów w następnych miesiącach.

Z początku przypuszczaliśmy, że winna może być „zła partia” nielegalnych produktów do wapowania z marihuaną. Jednak w odpowiedzi na wybuch zachorowań, organy regulacyjne na całym świecie zaczęły usuwać nikotynowe produkty do e-papierosów, podczas gdy papierosy tytoniowe pozostały dostępne, zniechęcając palaczy do zmiany.

Od tego czasu władze USA zidentyfikowały octan witaminy E dodawany do produktów z konopi indyjskich jako „główną przyczynę” wybuchu epidemii. Octan witaminy E jest zabroniony w regulowanych w Wielkiej Brytanii liquidach zawierających nikotynę.

2. Vaping i choroby serca

Kontrowersyjne badanie, w którym stwierdzono, że osoby korzystające z e-papierosów mają takie samo ryzyko chorób serca jak palacze, został niedawno wycofane, ponieważ nie wzięto pod uwagę, że prawie wszyscy zaangażowani w badanie waperzy byli obecnymi lub byłymi palaczami.

Kolejne badania obrazują dokładniejszy wpływ e-papierosów na serce. W grudniu opublikowano badanie, które mierzyło wpływ na układ naczyniowy u palaczy którzy przerzucili się na wapowanie. Ci, którzy przeszli na e-papierosy, doświadczyli największej poprawy ich zdrowia naczyniowego, zbliżając się wynikami do zdrowej grupy kontrolnej.

3. Szkody spowodowane wapowaniem w porównaniu do palenia tytoniu

Tylko jedna trzecia dorosłych w Anglii wie, że vaping jest o wiele mniej szkodliwy niż palenie. Jednak w 2018 r. Amerykańskie Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny (NASEM) odkryły, że dostępne dowody wskazują, że e-papierosy są „znacznie mniej szkodliwe” niż konwencjonalne palenie.

W niezależnym raporcie z badań zdrowia publicznego w Anglii z 2015 r. stwierdzono, że: „vaping może nie być w 100% bezpieczny, ale większość chemikaliów powodujących choroby związane z paleniem jest nieobecna, a obecne chemikalia stanowią ograniczone zagrożenie”.

Potrzebne są dalsze badania nad względnymi szkodami e-papierosów. Zespół, który łączy autorów poprzednich raportów PHE z innymi międzynarodowymi ekspertami, rozpoczyna prace nad szerokim zakresem przeglądów systematycznych, w tym dotyczących bezpieczeństwa, aby umożliwić naszą najbardziej wiarygodną ocenę w 2022 r.

4. Szkodliwe działanie nikotyny

Czterech na dziesięciu palaczy i byłych palaczy błędnie uważa, że ​​nikotyna powoduje większość nowotworów związanych z paleniem, gdy dowody wskazują, że nikotyna faktycznie niesie minimalne ryzyko szkód zdrowotnych. Chociaż nikotyna powoduje, że ludzie uzależniają się od palenia, to tysiące innych substancji chemicznych zawartych w dymie papierosowym powodują prawie wszystkie szkody.

5. Rzucanie palenia

W lutym 2019 r. opublikowano badanie kliniczne finansowane przez NIHR w Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę prawie 900 uczestników, stwierdzono, że standardowy e-papieros był dwukrotnie skuteczniejszy w pomaganiu palaczom w rzucaniu palenia w porównaniu z wyborem terapii nikotynowej środkami zastępczymi.

6. E-papierosy szkodzą osobom postronnym

Dowody wskazują, że narażenie na bierne palenie tytoniu jest szkodliwe, dlatego w Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy zakazujące palenia w zamkniętych miejscach publicznych i miejscach pracy. Przepisy te nie obejmują waporyzacji, a organizacje mają swobodę ustalania własnych zasad dotyczących vapingu w swoich lokalach.

Liquid zazwyczaj składa się z nikotyny, glikolu propylenowego i / lub gliceryny i środków aromatyzujących. W przeciwieństwie do papierosów, e-papieros nie emituje niebezpiecznych substancji do otaczającego powietrza, a jedynie wydychany aerozol.

W naszym raporcie z 2018 r. stwierdzono, że nie zidentyfikowano żadnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z biernego wapowania przypadkowych osób, a nasz raport w 2022 r. ponownie dokona przeglądu dowodów.

7. Vaping wśród młodzieży

Nasz najnowszy raport nie znalazł dowodów na poparcie obaw, że e-papierosy zwiększają palenie wśród młodzieży. Ankiety w Wielkiej Brytanii pokazują, że młodzi ludzie eksperymentują z e-papierosami, ale regularne stosowanie jest rzadkie i ogranicza się prawie wyłącznie do tych, którzy już palą papierosy. Tymczasem wskaźniki palenia wśród młodych ludzi w Wielkiej Brytanii nadal spada.

Obawy, że e-papierosy mogą być „renormalizującym paleniem”, zostały poruszone w badaniu z 2019 r. PHE nadal monitoruje trendy w wapowaniu i paleniu wśród młodych ludzi. Niedawno zleciliśmy badania nad rolą aromatów w wapowaniu młodzieży.

8. Regulacja e-papierosów

Wielka Brytania ma dobrze ustalone przepisy dotyczące e-papierosów. Zgodnie z przepisami dotyczącymi wyrobów tytoniowych i produktów powiązanych z 2016 r. –  produkty zawierające nikotynę podlegają minimalnym standardom jakości i bezpieczeństwa, a także wymogom dotyczącym opakowań i etykietowania, aby zapewnić konsumentom informacje potrzebne do dokonania świadomego wyboru.

Reklama jest ściśle ograniczona i producenci muszą zgłaszać wszystkie produkty do Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Zdrowotnych w Wielkiej Brytanii, która zabrania niektórych składników.

Świetny zbiór faktów podpartych konkretnymi badaniami. Wielka Brytania wciąż udowadnia, że e-papierosy mogą i pomagają rzucić palenie papierosów, a przy tym wyraźnie zaznacza, by nie używać elektronicznych inhalatorów nikotyny, jeśli nie posiada się problemu z nałogiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here