Prof. Andrzej Sobczak – „Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e- papierosy są mniej szkodliwe od tych tradycyjnych”

0
1192
andrzej-sobczak-vap
W Polsce jest już ponad milion waperów! Coraz więcej palaczy decyduje się rzucić papierosy, a elektroniczne inhalatory nikotyny stają się coraz bardziej popularną metodą walki z głodem nikotynowym. Niestety – po wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych opinia o e-papierosach ucierpiała. Są jednak osoby w Polsce, które dzielnie bronią e-papierosów, a jedną z nich jest prof. Andrzej Sobczak.

Tuż po konferencji prasowej stowarzyszenia Vaping Association Polska która miała miejsce w Warszawie 26 lutego, Agencja Informacyjna Polska przeprowadziła krótki wywiad z profesorem Sobczakiem w którym mówi:

„Prowadzę badania od 2009- 2010 roku i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e papierosy są mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, palnych wyrobów tytoniowych. Pierwszą przesłanką, która za tym przemawia jest kwestia mniejszej ilości związków toksycznych. Natomiast druga przesłanka to badania kliniczne które wykazują, że negatywne efekty w różnych obszarach zdrowia są mniej szkodliwe niż w przypadku papierosów tradycyjnych.”

Zaznacza także, że większość badań, które są prowadzone w związku z e-papierosami mają charakter krótkoterminowy – we wnioskach z tych badań pada często stwierdzenie, że potrzebne są badania długoterminowe, które dadzą bardziej miarodajne wyniki. Mając to na uwadze prof. Sobczak dodaje:

„W związku z tym, jeśli mówiliśmy czy są mniej szkodliwe to powinniśmy dodać, że są mniej szkodliwe w perspektywie krótkoterminowej od papierosów tradycyjnych.”

Profesor Andrzej Sobczak jest jedną z niewielu osób związanych z nauką i badaniami, które wypowiadają się publicznie i otwarcie bronią udowodnionej mniejszej szkodliwości e-papierosów nad papierosami klasycznymi.
Politycy powinni poważnie rozważyć swoje podejście do e-papierosów – ograniczyć dostęp do tych produktów osobom niepełnoletnim, a społeczeństwu, które chce rzucić palenie tytoniu nie utrudniać dostępu do elektronicznych inhalatorów nikotyny i powiązanych produktów. W tym temacie wypowiedział się także Piotr Zieliński, Prezes Stowarzyszenia Vaping Association Polska:

„Chcielibyśmy przekonać decydentów do prowadzenia dwutorowej polityki dotyczącej elektronicznych papierosów. Z jednej strony politykę, która miałaby ograniczyć dostępność tych produktów wśród osób niepełnoletnich. Uważamy, że na tę chwilę nie ma skutecznych narzędzi które mogłyby ograniczyć dostępność tych produktów wśród nieletnich.”

Mamy nadzieję, że ta i kolejne konferencje realnie wpłyną na politykę państwa dot. vapingu i ujrzymy adekwatne i nie rażące w interes producentów, dystrybutorów, a przede wszystkim osób użytkujących e-papierosy jako metody walki z nałogiem, zmiany w polskim prawie.

Zapraszam także do źródła, gdzie można obejrzeć materiał wideo z wywiadu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here