Kontrola temperatury – Co to takiego? Jak używać?

1
17954

Tryb TC czyli kontroli temperatury dla większości użytkowników jest mistycznym, nigdy nie używanym trybem. Choć jego lata świetności już mijają to wciąż nie stoi nic na przeszkodzie by dowiedzieć się co i jak! Dziś w krótki i przystępny sposób, bez nadmiaru wiedzy, dowiecie się o co chodzi.

Od dawna producenci gotowych grzałek, ze względu na ostrożność nie stosują już materiałów kompatybilnych z tym trybem. W wypadku niektórych z nich, użycie na trybie bez kontroli mogło kończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednakże poprawnie skonstruowana grzałka, pozwoli na oddanie różnych smaków na różnych temperaturach, a także całkowicie wyeliminuje efekt spalania się grzałki czy waty. Już nigdy więcej smaku spalenizny! Czy to nie piękne?

Jaki parownik?

Praktycznie każdy parownik RDA, RDTA, RTA a także bazy RBA do parowników z fabrycznymi grzałkami. Niestety już na rynku nie ma specjalnych grzałek dla tego trybu które sprzedaje się w wersji wcześniej gotowych.

Jaki drut?

Druty pod kontrole najpopularniejsze są 3 typy:

  • Tytan
  • Nikiel
  • Stal nierdzewna

Natomiast kategorycznie nie nadają się:

  • Kanthal
  • NI80/Nichrome

Stal nierdzewna

Stali jest wiele rodzajów, najpopularniejszym z nich jest SS316L, mylnie uważany za kompatybilny. Ze stali warto wybierać SS316, lub SS430. Podczas kręcenia można spokojnie użyć trybu watów, by wyeliminować hot spoty z grzałki. Można także spokojnie robić różne rodzaje skrętek z tych drutów ponieważ są kompatybilne z oboma trybami.

To zdecydowanie najłatwiejszy z drutów do nauki, ale także najmniej precyzyjna kontrola.

Nikiel

Druty niklowe są wysoce niebezpieczne podczas złego użytkowania. Grzałki powinno się kręcić tylko i wyłącznie z przerwami tzw. „spaced”. Nie wolno go przepalać! Biały nalot na grzałce oznacza wydzielający się tlenek niklu! Pod żadnym pozorem nie używać! Wychodzi on od zbyt dużej temperatury. Zaletą natomiast tego drutu jest zerowa moc potrzebna by rozgrzać samą grzałkę i bardzo precyzyjna kontrola.

Przy tworzeniu grzałki z niklu by sprawdzić czy została skręcona dokładnie warto wykonać „test suchej waty”. Czyli po włożeniu drutu, założyć watę, ustawić kontrolę na 180 stopni i odpalić na ok 10 sekund. Jeżeli w tym czasie wata zostanie przypalona, lub zmieni swój kolor, grzałka jest do wyrzucenia. Poprawnie skręcona grzałka, to grzałka z równymi odstępami, tak by podczas suchego testu wata nie zmieniła swojego koloru. Dopiero wtedy można użytkować tak przygotowany zespół grzewczy.

Tytan

Tytan jest zamiennikiem niklu. Użytkuje się go dokładnie tak samo, jednakże w konstrukcji się różni. Jest twardszym drutem, co wymusza większej precyzji od użytkownika podczas tworzenia grzałki. Biały nalot tak samo całkowicie dyskryminuję grzałkę od dalszego użytkowania, w tym wypadku substancja która wychodzi o tlenek tytanu, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Test suchej waty jest tak samo wymagany jak w niklu. Tytan istnieje głównie dla osób które mają uczulenie na nikiel i nie mogą używać niklowych drutów.

TCR

To kolejna mistyczna funkcja w Waszych epapierosach. TCR to w tym wypadku to ustawienie które wymaga podania temperaturowego współczynnika rezystancji. Czyli tego jak w zależności od temperatury zmienia się rezystancja drutu. Takie informacje możecie odnaleźć w specjalnych tabelach. Tego trybu używa się dla drutów których nie ma domyślnie określonych w trybach waszego moda.

Pamiętajcie proszę by używając trybu kontroli temperatury bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nie zaszkodźcie sobie przez zaniedbanie lub niedopracowanie. Jeżeli nie macie czasu ani chęci by spędzić godzinę nad zbudowaniem odpowiedniej grzałki – NIE RÓBCIE TEGO! ŹLE PRZYGOTOWANY ZESTAW MOŻE POCIĄGNĄĆ ZA SOBĄ POWAŻNE KONSEKWENCJE ZDROWOTNE!

 

1 KOMENTARZ

  1. Jak ustawić w Vandy Vape Pulse v2 SE z Requiem na grzałkach Ni80 (?) aby atomizer się zbytnio nie nagrzewał. Robi się gorący przy 35W. Posiadam 3 opcje ustawienia TC, ustawione na 450°F.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here