E-Papierosy zabijają?

0
2338
e-papierosy

Śmiertelne zdarzenia, które miały miejsce w USA sprawiły, że polskie media zaczęły mówić o e-papierosach, a także porównywać je do dopalaczy. Niestety wiedza, która jest przekazywana za pośrednictwem telewizji, prasy czy Internetu pozostawia wiele do życzenia… Zapoznajcie się z najnowszym materiałem od Leszka Pomiana, w którym dokładnie i obiektywnie tłumaczy, że e-papierosy nie są dopalaczami!

 

Oświadczenie STOPP:

„W związku z zatruciami mającymi miejsce w USA, a odbijającymi się szerokim echem w Polsce, Stowarzyszenie STOPP reprezentujące polskich producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców płynów do papierosów elektronicznych informuje, iż według naszej wiedzy wszystkie takie przypadki były wynikiem eksperymentów z psychoaktywnymi kannabinoidami (THC) zawartymi w liquidach sprzedawanych przez amerykańską firmę. W Polsce substancja ta jest nielegalna i nie jest wykorzystywana do produkcji płynów do papierosów elektronicznych przez żadnego z producentów działających na legalnym rynku.

W Polsce płyny od papierosów elektronicznych podlegają:

– Ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1446), stanowi, że producenci płynów do elektronicznych papierosów mają obowiązek rejestracji produkowanych przez siebie płynów w Biurze do Spraw Substancji Chemicznych oraz, co bardzo ważne, przed rejestracją płyny do papierosów elektronicznych podlegają badaniom laboratoryjnym przed wprowadzeniem do obrotu. Ustawa ta, również reguluje zakaz sprzedaży tychże produktów osobom poniżej 18. roku życia. Pragniemy nadmienić, iż Polska jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej wprowadziła zakaz sprzedaży sprzętu oraz płynów do papierosów elektronicznych zawierających nikotynę w sklepach internetowych.

– Sklepy sprzedające płyny do papierosów elektronicznych podlegają kontrolom Inspekcji Sanitarnej w zakresie przestrzegania zakazu wprowadzania do obrotu środków zastępczych zgodnie z art. 44c ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2019 r. poz. 852) oraz art.27c ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej  (Dz. U. z 2019 r. poz.59) w związku z podejrzeniem wprowadzenia do obrotu środków zastępczych.

W pełni popieramy służby sanitarne w Polsce dokonujące kontroli sprzedawanych w Polsce płynów do papierosów elektronicznych pod kątem zawartości w nich THC, czy ewentualnie innych nielegalnych substancji, aby uniknąć sytuacji jaka miała miejsce w USA.

Apelujemy również do użytkowników elektronicznych papierosów, aby nabywali płyny jedynie od legalnie działających przedsiębiorców oraz o nieeksperymentowanie z jakimkolwiek nielegalnymi substancjami jak np. THC.”

 

Profesor Andrzej Sobczak – jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. W latach 1983-5 odbył staż podoktorski w Instytucie Chemii Organicznej Uniwersytetu am Hubland (Würzburg, RFN). Od 1985 związany ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, początkowo z Wydziałem Lekarskim a od 2001 roku z Wydziałem Farmaceutycznym. W roku 2013 otrzymał tytuł profesora tytularnego. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej. Dodatkowo w latach 2008-2019 pełnił funkcję kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Od kilkunastu lat zajmuje się wpływem dymu tytoniowego na organizm palacza oraz bezpieczeństwem używania nowatorskich wyrobów tytoniowych (papierosy bezdymne, papierosy elektroniczne) w kontekście strategii redukcji szkód wywołanych paleniem tytoniu. Promotor pierwszego w Polsce doktoratu dotyczącego elektronicznych papierosów („Ekspozycja użytkowników elektronicznych papierosów na wybrane związki toksyczne”, L. Kośmider, 2016).

Przeczytaj artykuł na stronie: https://asobczak.com.pl/klamstwo-dalej-obiega-swiat-tym-razem-w-czasopismie-naukowym/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here