E-papierosy odpowiedzialne za obniżenie ilości palaczy w Europie

0
651

Nowe badania sugerują, że uzależnieni od papierosów mają 5 razy większe szanse na rzucenie palenia, jeśli zdecydują się przerzucić na e-papierosy. Badanie przeprowadzone przez eksperta medycznego, który jest znany ze wspierania wapowania jako metody w rzucaniu palenia, doktora Konstantinosa Farsalinosa, jest kontynuacją badań, które dotyczyły danych z lat 2012-2015. W tym okresie naukowcy odkryli, że palacze mieli 3 razy większe szanse na rzucenie palenia przy użyciu e-papierosów. Nowe dane pochodzą z badania ’Eurobarometr 2017′ i wskazują na znaczny wzrost. Wyniki pokazują również, że liczba waperów, którzy nigdy nie palili zwykłych papierosów, jest znikoma.

Dr Farsalinos komentuję:

Nic dziwnego, zgodnie z innymi badaniami, znaleźliśmy silny związek między bieżącym codziennym używaniem e-papierosów a byciem byłym (a nie obecnym) palaczem.
W szczególności stwierdziliśmy, że codzienne używanie papierosów elektronicznych wiązało się z pięciokrotnie większym prawdopodobieństwem rzucenia palenia w latach 2015-2017 oraz z trzykrotnie wyższym prawdopodobieństwem rzucenia palenia w latach 2012-2015. Innym ważnym odkryciem badania było to, że używanie e-papierosów było niezwykle rzadkie wśród byłych palaczy, którzy rzucili papierosy przed pojawieniem się e-papierosów, co pokazuje, że e-papierosy nie powodują nawrotu nawyku inhalacyjnego u tych byłych palaczy.

Ostrzegł również, że obecny globalna nagonka na vaping zniechęca palaczy do zmiany:

Badanie dostarcza dodatkowych dowodów na to, że palacze, którzy nie mogą lub nie chcą rzucić palenia innymi zatwierdzonymi metodami, powinni być zachęcani do przejścia na e-papierosy.
Niestety obecne globalne nastawienie do e-papierosów jest tak negatywne, że palacze zniechęcają się do używania e-papierosów, a waperzy wracają do palenia z obawy o swoje zdrowie.
Jest to ironia losu i całkowicie nie zgadza się z badaniami dotyczącymi bezpieczeństwa czy profilu ryzyka e-papierosów i ich skuteczności jako substytutów palenia.
Niestety emocje, dogmatyzm i polityka przeważają obecnie nad dowodami naukowymi, co jest szkodliwe dla zdrowia publicznego.
Mam nadzieję, że władze europejskie rozważą obecne i wiele innych badań i podejmą odpowiednie kroki w celu zaradzenia błędnym informacjom na temat e-papierosów.

Mamy szczęście, że w drużynie obrońców vapingu na świecie mamy tak świetnie wykwalifikowanego i doświadczonego naukowca, który wie co mówi.
Mamy nadzieję, że autorytetów pokroju dr Farsalinosa będzie coraz więcej, a rzetelnych badań będzie tylko przybywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here